>


Поняття права особистої приватної власності подружжя

Особистою приватною власністю дружини або чоловіка є:

 •  майно, набуте нею (ним) до шлюбу;
 •  майно, набуте нею (ним) за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
 •  майно, набуте нею (ним) за час шлюбу, але за кошти, які належали їй (йому) особисто;
 •  житло, набуте нею (ним) за час шлюбу внаслідок його приватизації;
 •  земельна ділянка, набута нею (ним) за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її (його) користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених ЗК України;
 •  речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;
 •  премії, нагороди, які вона (він) одержали за особисті заслуги. Але суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв її одержанню;
 •  кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй (йому) належала, а також як відшкодування завданої їй (йому) моральної шкоди;
 •  страхові суми, одержані нею (ним) за обов’язковим або добровільним особистим страхуванням;
 •  приплід або дохід (дивіденди), які приносить річ, власником якої є один із подружжя.

Стаття 57. Майно, що є особистою приватною власністю дружини, чоловіка

 Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

 •  майно, набуте нею, ним до шлюбу;
 •  майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
 •  майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто;
 •  житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»;
 •  земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.
 •  Особистою приватною власністю дружини та чоловіка є речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя.
 •  Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги.

Суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв її одержанню.

   Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди.

  Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є страхові суми, одержані нею, ним за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.

  Суд може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, набуте нею, ним за час їхнього окремого проживання у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин.

  Якщо у придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, що належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю.

Сімейний кодекс України

У СК України йде мова про випадки, коли в придбання майна вкладені окрім спільних також роздільні кошти подружжя. Якщо у придбанні майна вкладені і кошти, що належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю, а в іншій частці — майно належить подружжю на праві спільної сумісної власності (ст. 57 СК України). Якщо майно належить особам на праві спільної сумісної власності, то частки учасників взагалі не визначаються, оскільки таке право є безчастковим. Якщо ж майно належить сторонам на праві спільної часткової власності, то кожній стороні належить право на частку у праві власності щодо усього майна.

Юридичний порадник Сімейне право. Зміст

Адвокат Львів © All Rights Reserved
2009-2017

-